Į pradžią
2005, Gruodžio 23d.
Laisvas laikas >> Sportas
Į pradžią
Apie mus
Redaktorės pastabos
Interviu
Gyvenimas
Tarp mūsų, moterų
Jūsų rašiniai
Jūsų foto
Meilės istorijos
Laimės menas
Emigranto užrašai
Įskilęs veidrodis
Karjeros vingiai
Mano nuomonė
Brangi akimirka
Eilutės
Jei dar nežinojai
Moters pėdsakas
Siela ir kūnas
Pažink save
Sveikatos puslapis
Intymi erdvė
Psichologinė tarnyba
Stilius
Mada
Grožis
Dizainerio patarimai
Namuose
Vaikas
Iš mamos knygelės
Gurmanės kampelis
Geri patarimai
Laisvas laikas
Geriausia draugė
Gimtasis žodis
Gyvenimas yra linksmas
Šventės
Sportas
Paieška
Apklausa
Ar gaminate Kūčių stalui dvylika patiekalų?
Taip, visada
Stengiuosi, bet ne visada išeina
Nekreipiu dėmesio į skaičių
Varduvininkai
Mina, Viktorija, Vilbutas
Laisvas laikas

Vaikščiojimas su lazdomis

Robertas Zaicevas
Per pastaruosius porą metų Europoje išpopuliarėjo nauja sporto šaka „nordic walking“. Lietuviškai galbūt teisinga būtų ją vadinti vaikščiojimu su lazdomis.

Tik jokiu būdu nereikėtų įsivaizduoti šių lazdų kaip įrankių apsiginti nuo šunų ar žaisti beisbolą. Nelabai šios lazdos panašios ir į tas, kurias senyvi žmonės naudoja palengvinti judėjimui.

Vaikščiojimas pasiramsčiuojant specialiomis lazdomis kasmet tampa vis populiaresnis, tiesa, kol kas – ne Lietuvoje. Šio sporto privalumas – vaikščiodami (sportuodami)  galite ir bendrauti. Tai yra sportas arba greičiau aktyvi fizinė veikla, kuri suteikia žmonėms daug judėjimo džiaugsmo. Svarstant, kas įtakojo šios veiklos populiarumą, galima paminėti jos paprastumą, prieinamumą ir, žinoma, puikią savijautą, kuri mus apima pasivaikščiojus gryname ore.

Šiam sportui nereikia specialios aplinkos, puikiausiai tinka miško ar pievos kelias, jūros pakrantė, dviračių ar pėsčiųjų takelis. Kitas svarbus dalykas yra tai, kad ši veikla apima labai daug žmogaus raumenų grupių, ir fizinis krūvis pasiskirsto gan tolygiai. Tuo šis sportas skiriasi nuo paprasto ėjimo, kur dažniausiai naudojami apatinės kūno dalies raumenys, ar svarmenų kilnojimo, kur didžioji tiesioginio krūvio dalis tenka viršutinei kūno daliai.

Vaikščiojimas su lazdomis yra iki 40proc. efektyvesnis už paprastą ėjimą, nes esant aktyviai viršutinei kūno daliai geriau treniruojama širdis bei sąnariai, ir sudeginama daugiau kalorijų. Be to, ši judėjimo forma labiau apkrauna raumenis nugaros, pečių ir kaklo srityje, taip pat padeda atpalaiduoti tas raumenų grupes, kurioms kasdienėje veikloje tenka didžioji krūvio dalis.

Šis vaikščiojimas daug mažiau apkrauna kelius, čiurnas ir juosmenį nei bėgimas ar paprastas vaikščiojimas. Taigi, traumų galimybė yra taip pat mažesnė. Todėl „nordic walking“ gali būti tinkama alternatyva tiems, kurie nemėgsta bėgioti ar kam bėgimas sukelia vienokius ar kitokius skausmus.

Pradėti vaikščioti su lazdomis geriau plokščioje vietovėje, kur nėra didelio aukščių skirtumo. Pusvalandis ėjimo su lazdomis yra tolygu 50 minučių spartaus ėjimo. Labai svarbu teisingas ir pastovus ėjimo greitis. Jei jūs eidami nebegalite bendrauti, reikia mažinti intensyvumą.

Rekomenduojama palaipsniui ilginti ėjimo laiką, kol bus pasiekta optimali 2-2,5 val. per savaitę riba. Taip pat reikia išnaudoti ir tą privalumą, kad ėjimo lazdos yra puikus įrankis atlikti tempimo pratimus, kurie yra svarbi kiekvienos treniruotės dalis ir leidžia sumažinti traumų riziką.

Kadangi lazdos yra puikus įrankis pusiausvyrai palaikyti, šį privalumą reiktų išnaudoti ir vaikščioti ne tik asfaltuotais takeliais, bet ir mišku bei raižyta vietove, nes tada įtraukiamos papildomos raumenų grupės. Patartina palaipsniui didinti treniruočių tempą.

Ko reikia tam, kad galėtumėte saugiai sportuoti? Gerų batų, užtikrinančių reikiamą „sukibimą“ su įvairia danga. Tinkamo ilgio lazdų, jis turėtų būti apie 70 proc. jūsų ūgio. Jums remiantis lazda,  alkūnė turėtų būti sulenkta 90 laipsnių kampu. Funkcionali lazdos rankena ir dirželis, kuris leistų eiti paleidžiant lazdą. Pirštinės, jei šaltas oras, diržas su gertuve atstatyti skysčių balansą ir oro sąlygas atitinkantys rūbai.

Pratimai kuriuos galima atlikti su lazdomis ir tinkamas apšilimas prieš pradedant eiti turi būti atliekami neskubant ir susikaupus, kad pašalintumėte galimus raumenų įtampos šaltinius kaklo, pečių ir nugaros srityje. Taip pat labai svarbu kvėpuoti kaip galima giliau, ypač kai vaikščiojama miške ar kažkur kitur, kur oras yra tyresnis nei mieste. Tai padės jūsų plaučiams išsivalyti. Pagrindinė taisyklė tempimo pratimams yra: užfiksuoti padėtį 10-15 sekundžių, lėtai grįžti i neutralią padėtį ir pakartoti visus judesius bent po tris kartus.

Vaikščiojimo lazdų pasirinkimas yra labai didelis, todėl labai svarbu žinoti, kaip jas išsirinkti. Vienas iš svarbesnių klausimų, kurios lazdos: aliuminės ar kompozitinės yra priimtinesnės. Kompozitinės lazdos būna daug lengvesnės bei kietesnės už aliumines bei užtikrinančios geresnį virpesių, kurie žalingi mūsų sąnariams, sąnariams. Tai ypatingai svarbu vaikščiojant intensyviai ar kietu paviršiumi. Mažas svoris taip pat sumažina „alkūnės“ efektą atliekant judesius ranka. Tačiau aliuminės lazdos yra bemaž dvigubai pigesnės ir tai, yra puiki alternatyva vaikštant lėčiau bei natūralia danga.

Antras labai svarbus klausimas: pirkti fiksuoto ilgio lazdas ar teleskopines, t.y. kintamo ilgio. Be jokios abejonės, vientisa lazda, kuri mums tinkama pagal ūgį yra pranašesnė už kintamo ilgio, nes joje nėra judančių dalių, kurios susidėvi ir gali tapti pašalinių garsų ar vibracijos priežastimi. Kintamo ilgio lazdos yra nepamainomos, kai keliaujame ir stengiamės su jomis vaikščioti visur, kai tik randame tam 15-20 minučių laisvo laiko. Jokiu būdu reguliuojamų lazdų negalima rinktis tiems žmonėms kurie turi pusiausvyros ar stabilios stovėsenos problemų, nes visada egzistuoja rizika, kad lazda pati savaime susistums, ir taip galima patirti rimtą traumą.

Rankenos ir dirželiai yra bene svarbiausi lazdos komponentai, nes tai yra tos dalys kurios mums padeda kontroliuoti pačią lazdą ir jos judesius. Rankena turi būti ergonomiška ir garantuoti maksimalų komfortą ir funkcionalumą. Jos būna dvejopos: minkšto plastiko arba natūralaus kamščiamedžio ir turi savų privalumų, bet natūrali medžiaga šiltu oru yra daug malonesnė delnui. Dirželis turi būti toks, kad būtų galima atliekant įvairius judesius paleisti lazdą, atpalaiduojant delną, bet tuo pat metu jos „nepamesti“
Taip pat reikia tinkamai prižiūrėti ir lazdos antgalį, kuris sminga į paviršių. Dažniausiai jie būna gaminami iš kietmetalio, tačiau vaikštant kietais paviršiais rekomenduotina naudoti minkštinančius guminius antgaliukus. Kai kurios lazdos dabar jau turi ir lengvai keičiamus dvigubus antgalius, kuriuos galima greitai sureguliuoti, priklausomai nuo to, kur ruošiamasi vaikščioti.

Kadangi pavasarį daugelis iš jūsų ieškosite galimybių pabūti gryname ore, todėl kviečiame išbandyti ir naująją Europinės mados tendenciją, nes tai tikriausiai yra vienas iš mažiausiai investicijų reikalaujantis ir daugiausiai pastebimų rezultatų jūsų savijautai suteikiantis sportas.

www.sportas.info

Versija spausdinimui
Straipsnio komentarai (3)
Rekomenduok straipsnį draugams
Perspausdinti straipsnius galima tik gavus rašytinį redakcijos sutikimą.

Bendraukite
Forumas
Rekomenduok draugui
Renginių anonsai
Femina.lt draugai
  EB
  Gap.lt
  Mintys.lt
  Reginospalepe.com
Reklama | Kontaktai | Padaryk femina.lt pirmuoju

2005 © Femina.lt. Visos teisės saugomos
e-sprendimas: T. Kazlauskas, A. Girjotas