Draugus rinkis atsargiai ir, juos išbandęs, grandinėmis prikaustyk prie širdies. Shakespeare ***** Draugus rinkis atsargiai ir, juos išbandęs, grandinėmis prikaustyk prie širdies. Shakespeare ***** Draugus rinkis atsargiai ir, juos išbandęs, grandinėmis prikaustyk prie širdies. Shakespeare ***** Draugus rinkis atsargiai ir, juos išbandęs, grandinėmis prikaustyk prie širdies. Shakespeare ***** Draugus rinkis atsargiai ir, juos išbandęs, grandinėmis prikaustyk prie širdies. Shakespeare
 Paieška

 Apklausa
Koks Jūsų požiūris į nėštumo nutraukimą?

Tai yra žmogžudystė
Kartais jis neišvengiamas dėl moters sveikatos
Tai vaikų skaičiaus šeimoje reguliavimo būdas
Nieko blogo nematau


 Varduvininkai
Deimantė, Enrika, Gantas, Rudolfas, Serapinas

 Reklama
 Namuose

Šeima su patėviu/ pamote

Esu išsaugojęs garsaus žurnalisto Pierre‘o Foglios straipsnį apie šeimas su patėviu ar pamote. Jis pasirodė 1995-ųjų gruodžio šešioliktąją La Presse pavadintas „Kalėdos šeimoje“. (...)

Nors Antuanui tik vienuolika, jam nereikia sakyti, kad Kalėdos – šeimos šventė. Jis seniai tai žino, ir dar kaip.

Jo parengtame kalėdinių dovanų sąraše, beje, jis ilgas kaip rinkimų biuletenis, pirmoje eilutėje randame keistą įrašą: „Mamytė B, automatas – žvėris su ašmenimis“.

„B“ pagal abėcėlės A, B, C, D. Kaip dauguma jo amžiaus vaikų, Antuanas turi tikrą mamytę, kuri gyvena su kitu tėveliu, ir tikrą tėvelį, kuris gyvena su kita mamyte. Ta kita mamytė ir yra „mamytė B“, pirmoji sąraše...

- Čia jau nebe šeima, Antuanai, čia matematikos uždavinys. O ar yra mamytė A?

- Žinoma, tai mano tikra mamytė...

- Kodėl jos nėra sąraše?

- Tai kad neverta, ji vis tiek visada man dovanoja drabužius...

- Tai B geresnė negu A?

- Ji nauja. Dabar jos pirmosios Kalėdos su tėveliu.

Antroje sąrašo eilutėje tėveliai A ir B suplakti vieton prie aštuoniolikos greičių VTT dviračio. Aštuoniolikos pabraukta du kartus. Tegu tik pritrūksta nors vieno greičio. Neabejokite, Antuanas tikrai juos visus suskaičiuos...

Savaime suprantama, Antuanas turi dvi tikras močiutes ir du tikrus senelius. Na, originalumo čia ieškoti neverta. Dovanų sąraše jie figūruoja kaip neutrali „senelių“ kategorija. Antuanas iš jų tikisi begalės flomasterių, plastilino ir LEGO rinkinių.

Ketvirtoji sąrašo eilutė: „Senelis Louis Aime: nešiojamas radijos siųstuvas?“

- O kodėl čia klaustukas?

- Nes Senelis Louis Aime gyvena Dominikos Respublikoje su savo nauja žmona. Ten jos namai. Išvažiuodama ji man pasakė, kad galbūt nupirks man radijo siųstuvą.

- Tai ji tavo naujoji močiutė?

- Taip, bet ji netikra močiutė.

- Tavo sąraše nematau dėdžių ir tetų. Argi neturi jų?

- Oi, gyvą galą. Bet aš vardų nerašau. Tiesiog surašau daug įvairių dovanų, o jie išsirenka iš sąrašo vieną. Videožaidimai, ledo ritulys, žiūronai, raketų paleidimo aikštelė, žaislinis berniukas, loto ir siurprizas – elektrinė gitara. Ot būtų siurprizas, jei ją gaučiau...

- Klausyk, Antuanai, ar tavo naujasis tėtis neturi tėvų? Būtų dar vienas senelis ir močiutė, ir dar dvi dovanos sąraše...

- Jie mirę.

- Vargšas berniukas, beveik tikros našlaičio Kalėdos, ar ne?

Foglios straipsnis iliustruoja, kaip iš esmės sudėtingos būna šeimos su patėviu ar pamote ir verčia daug ko savęs paklausti. Kaip jūs elgtumėtės, atsidūręs vaiko vietoje? Prie kelių žmonių prisirištumėte? Ar sugebėtumėte išsiugdyti ypatingą sugebėjimą socialiai adaptuotis, kai to reikalautų situacija? Ar galėtumėte tikrai nuoširdžiai prisirišti?

Kaip susidorotumėte su naujų tėvų ir senelių gausybe, besivaržančių dėl jūsų dėmesio? Kaip jūs elgtumėtės, jei būtumėte nedrąsus, uždaras intravertas arba, priešingai, komunikabilus, truputį per daug aktyvus ekstravertas? Galiausiai ką jūs darytumėte, kad pelnytumėt dviejų tėvų ir dviejų mamų, visai skirtingų asmenybių, meilę ir supratimą? Net suaugusiam sudėtinga teisingai atsakyti į tokius klausimus, kodėl vaikui turėtų būti lengviau?(...)

Pagal 1998-ųjų Statistics Canada duomenis, 64% išsiskyrusių moterų ir 74% išsiskyrusių vyrų vėl susituokia, nors vis daugiau žmonių, tarp jų ir išsiskyrusių, nusprendžia gyventi neįregistravę antrosios santuokos. 1985-aisiais Kanadoje  4,4% vyrų turėjo vaikų iš ankstesnės santuokos. Moterų šis procentas buvo daug mažesnis (2,1%) ir jis atspindi faktą, kad būtent moterims po skyrybų dažniausiai paskiriama vaiko globa.

Šiandien JAV yra 4,3 milijono šeimų su patėviu ar pamote, šis skaičius sudaro 6,7% visų amerikiečių šeimų. Tai taip pat reiškia, kad 14% amerikiečių vaikų gyvena tokiose šeimose. Statistiniai skaičiavimai leidžia numatyti, kad 28% vaikų, dabar gyvenančių su patėviu ar pamote, teks išgyventi ir antrosios šeimos išsiskyrimą, o šeimų su patėviu ar pamote dar padaugės.

Iš Yves Lamontagne knygos „Būti tėvais pamišusiame pasaulyje“, Vilnius, leidykla „Tyto alba“, 1999. Psl. 101 – 103. 

Versija spausdinimui
Straipsnio komentarai (1)
Rekomenduok straipsnį draugams
Perspausdinti straipsnius galima tik gavus rašytinį redakcijos sutikimą.
Reklama | Kontaktai | Padaryk femina.lt pirmuoju

2005 © Femina.lt. Visos teisės saugomos
 Renginių anonsai

 Rekomenduok draugui

 Femina.lt draugai
  
friend  Geros atostogos
friend  Pažintys.tv
friend  Naujienos Online
friend  EB
friend  Gap.lt
friend  Mintys.lt
friend  Reginospalepe.com

 Reklamafemina.lt