Paieška

 Apklausa
Ar reikia Lietuvoje sugrąžinti mirties bausmę?

Taip, nes kitokiais būdais nusikaltėliai jau nesuvaldomi
Ne, nes tai prieštarauja žmogaus teisėms
Ne, nes mirties baimė nestabdo nusikalstamumo
Neturiu nuomonės
Man tas pats


 Varduvininkai
Aurimas, Dalia, Kleopas, Paladijus, Rasa

 Reklama












 Namuose

Auklėjimas kaip sportas

Ar jums patinka ar ne, auklėjimas yra sportas, abipusė sąveika. Nebūtinai fizine prasme, bet įtraukimu į pratybas – tikrai.

Kai kurie tėvai sako, kad jie neturi tiek jėgų, proto, laiko, energijos ir suinteresuotumo, kiek norėtų turėti. Net jeigu tai tiesa, norėčiau tvirtai pasakyti – tėvai negali sau leisti blogai auklėti vaikus. Jei bijosite būti tvirtas tėvas ar motina, jūsų gyvenimas taps apgailėtinas, be to, į pasaulį išleisite žmogų, kuris nemokės auklėti savo vaikų.

Sumaniai auklėti daug lengviau nei auklėti bet kaip. Tuo metu, kai nuolaidžiaujate vaikams, gyvenimas atrodo lengvesnis. Bet visai netrukus už tai brangiai sumokėsite. Bus baisu, kai keliolika metų turėsite pakęsti įžūlų, nemandagų ir nieko nepaisantį vaiką. Visam savaitgaliui nubausti sūnų ar dukrą, kad nepaisė elgesio ugdymo sistemos, irgi ne pyragai, bet bent jau po kelių dienų tai baigsis, ir kita savaitė gali būti geresnė. O turėti vaikus, kurie žino, kas galima, tiesiog smagu – su jumis jie elgiasi pagarbiai ir yra patenkinti savimi.

Štai svarbiausios taisyklės, kurias visada reikėtų prisiminti drausminant vaikus:

Būkite pastovūs. Jei pasakėte taisyklę, laikykitės jos.

Liaukitės grasinę – veikite. Jei mažą vaiką paliksite vieną dvidešimčiai minučių, o iš paauglio keletui dienų atimsite automobilio raktelius, jis pagalvos ką padaręs ir kitą kartą elgsis geriau.

Tegul bausmės būna bauginančios. Jei vaiko bausmė negąsdina, tai, ko gero, ji bus neveiksminga. Dešimt minučių vienam praleisti miegamajame nublanksta prieš trisdešimt minučių vonios kambaryje.

Pasistenkite, kad sūnus ar duktė labai gerai suprastų taisyklės ir pasekmės už jos nepaisymą ryšį. Atminkite, jeigu taisyklę galima interpretuoti, tai vaikai tikrai ginčysis, kad jos nesuprato ar ko nors nežinojo.

Nesitikėkite, kad jūsų vaikas bus supratingas. Jei jis toks yra, puiku, džiaukitės. Bet daugelis vaikų nesupranta visko taip, kaip jūs. Jeigu sūnui ar dukrai atrodo, kad taisyklė neteisinga, tai nereiškia, kad jūs negalite reikalauti jos laikytis. Jeigu jums svarbu, turi būti svarbu ir visai šeimai.

Nesistenkite laimėti mūšio pralaimėdami karą. Į kai kuriuos dalykus gali tekti pažiūrėti pro pirštus (plaukų ilgis, drabužių stilius, muzika), bet nepraleiskite tų dalykų, nuo kurių priklausys ateitis (pažymiai, mandagumas, vertybės ir moralė).

Nesitikėkite, kad jums visą laiką pavyks būti teisingiems. Kad ir kaip stengtumėtės, bus tokių dienų, kai su vaikais pasielgsite neteisingai. Pasistenkite išsiaiškinti, kodėl jūsų bloga nuotaika. Jei niekas nepadeda, paaiškinkite vaikams, kas vyksta, ir pasakykite, kad jūs stengiatės nusiraminti.

Iš anksto nuspręskite, ką darysite, kai už netinkamą vaiko elgesį negalėsite bausti kaip įprasta. Būkite pasirengę iš parduotuvės išeiti anksčiau nei ketinote, apsukti automobilį ir grįžti namo, jei vaikai nesiliaus peštis, ar paprašyti kitų pagalbos, pavyzdžiui, pakalbėti su mokyklos direktoriumi, jei įprastos bausmės nepadės.

Būkite pasirengę bausti netradiciškai, jei įprastos bausmės nebeveikia. Jeigu kam nors atiduosite vaiko daiktą, greičiausiai jį tai paveiks ir pakeis jo elgesį. Būkite kūrybingi, jei viena taktika neveikia, imkitės kitos. Atminkite, jūs esate tėvai ir tvarką namuose galite ir turite kontroliuoti jūs, o ne vaikai. Kartais taip gali neatrodyti, nes vaikai norės įsitikinti, ar jūs tvirtai laikotės savo, o gal pabūgsite ir nusileisite.

Pasistenkite apie savo vaiko laimę ir pasitenkinimą gyvenimu galvoti kaip apie ilgalaikį tikslą, o ne kaip apie vienadienę užgaidą. Vaikas, kuris augdamas supras savo vietą didžiajame pasaulio plane, savaime mokės pritapti prie kitų ir sėkmingai bendraus su darbdaviu, sutuoktiniu, bendradarbiais ir net (taip!) su savo vaikais. Labiausiai tikėtina, kad jis bus patenkintas ir laimingas. Vaikas, tėvų neišmokytas savitvardos, dažniausiai tą turi išsiugdyti sunkesniu būdu, gal ir per teismus.

Iš vaikų psichologės Ruth Peters knygos „Nebijokite drausminti vaikų“, Vilnius, Tyto alba, 1999. Psl. 175-176. 

Versija spausdinimui
Straipsnio komentarai (0)
Rekomenduok straipsnį draugams
Perspausdinti straipsnius galima tik gavus rašytinį redakcijos sutikimą.
Reklama | Kontaktai | Padaryk femina.lt pirmuoju

2005 © Femina.lt. Visos teisės saugomos
 Renginių anonsai

 Rekomenduok draugui

 Femina.lt draugai
  
friend  Geros atostogos
friend  Pažintys.tv
friend  Naujienos Online
friend  EB
friend  Gap.lt
friend  Mintys.lt
friend  Reginospalepe.com

 Reklama



femina.lt