Paieška

 Apklausa
Ar reikia Lietuvoje sugrąžinti mirties bausmę?

Taip, nes kitokiais būdais nusikaltėliai jau nesuvaldomi
Ne, nes tai prieštarauja žmogaus teisėms
Ne, nes mirties baimė nestabdo nusikalstamumo
Neturiu nuomonės
Man tas pats


 Varduvininkai
Algaudas, Ambraziejus, Eglė, Izidorius

 Reklama
 Namuose

Amerikietiško auklėjimo ypatumai

„Femina.lt" kažkokia... kitokia! Noriu čia dirbti bet kokiomis sąlygomis“, - maloniai nustebino mus žurnalistikos studijas bebaigianti Milda Tarcijonaitė.

„Uždarbiaujant Amerikoje, teko pabūti vadinamąja "karuselės tetule" - supdavau vaikus karusele, pasipuošusi šiaudine skrybėle ir plačkelnėm. Kadangi gyvenau mažame miestelyje, kur nelabai kas įdomaus vyko, tai kartą pabandžiau pažinti amerikietišką kultūrą "iš vidaus" - įsidarbinau greitojo maisto restorane. Prisipažinsiu, nelabai man ten patiko. Viena vertus, nepatiko maistas, kurį gaminau. O kita vertus, niekaip nepripratau tampyti sunkių kibirų su ledo kubeliais, kai vyrai aplinkui tik stovi ar traukiasi iš kelio, nė neketindami padėti“, - pasakoja savo įspūdžius Milda. Šįkart ji rašo apie vaikų auklėjimą Amerikoje.

Amerikietiško auklėjimo ypatumai

Auklėdamos vaikus neretai remiamės užsieniečių patarimais. Tačiau ar visada importinis auksas žiba lietuviškuose pelenuose?

Mokinių valdžia

Vaikų valdžia ypatingai pasireiškia mokymosi įstaigose. Galima sakyti, kad mokiniai gali beveik viską, o mokytojai – beveik nieko. Mokytojai ir moksleiviai kiekvienais metais gauna atmintines, kuriose surašytos jų teisės ir pareigos. Bene svarbiausia taisyklė, kurią turi įsidėmėti mokytojas – vaiko negalima paliesti. Kartais dėl to suaugusieji patenka į keblią situaciją. “ Kartą valgykloje du vaikinai susimušė. Peštynės buvo tikrai smarkios, nes vienas iš moksleivių kitam rėkė jį užmušiąs. Mokytoja pamačiusi, kas vyksta, išskyrė peštukus. Kai po pamokų tėvai atėjo pasiimti atžalų, vienas mušeika pasiskundė, kad mokytoja jį lietė. Tėvas labai pasipiktino ir pareikalvo, kad direktorė surašytų protokolą. Taigi dabar laukiame atomazgos – bus teismas ar ne”, - pasakoja Salomėja, kuri dėsto šeštadieninėje lituanistinėje Čikagos mokykloje.

Amerikietiškose mokyklose mokiniai iš klasės į klasę negali vaikščioti vieni. Tam įsteigti keli etatai, taigi, yra specialūs žmonės, kurie palydi vaikus iš vieno kabineto į kitą. Pasak mokytojų, taip elgiamasi todėl, kad įvykus kokiam nors nelaimingam atsitikimui, būtų lengva rasti liudininkų. Be to, jei mokykloje dažniau pasitaiko nelaimių dėl vaikų nepriežiūros (pvz., mokiniui sporto salėje kažkas kamuoliu pataiko į galvą), tokią mokymo įstaigą lengvai galima uždaryti.

Jungtinėse Valstijose vyrauja nuomonė, kad mokyklos renginiuose privalo dalyvauti visi, neatsižvelgiant į sugebėjimus. “Mokau vaikus šokių, bet juk ne visi gali ir nori šokti. Todėl kai reikėjo dalyvauti mokyklos rengiamame koncerte, aš parinkau kelias geriausiai šokančias poras ir pasakiau, kad jie atstovaus mūsų šokių būrelį. Po tokio mano poelgio atėjo direktorė ir pareiškė, kad amerikietiškų mokyklų renginiuose privalo dalyvauti visi”, – prisimena choreografė Salomėja.

Vaikai ir tėvai

Amerikoje sūnų auginančios Ramunės manymu, Lietuvoje galima išauginti daug laisvesnę asmenybę. “Čia kiekvienai situacijai sugalvota taisyklė, kuri nepalieka teisės spręsti pačiam žmogui. Mano manymu, meilės taisyklėmis nesukursi”, - teigia moteris. Anot Ramunės, Lietuvoje vaikus daug lengviau auginti todėl, kad atžalą gali prižiūrėti ne tik močiutė, bet ir draugai ar pažįstami. Jungtinėse Valstijose įprasta, kad vaikus prižiūri auklės. Tačiau tik tam tikromis valandomis. Todėl jei sumanai su vyru išeiti pavakarieniauti, gali iškilti nemenkų problemų, nes auklė ne visada sutiks dirbti iki vėlumos, o į restoraną, kur prekiaujama alkoholiu, vaiko vestis negalima. “Jei esi su vaikeliu, kavinės ir užeigos, kur prekiaujama alkoholiu, tau uždarytos. Net jei sėdėsi lauke, o kavinės viduje bus galima nusipirkti alkoholio, savininkai paprašys išeiti. Juk užeiga gali gauti ne tik didelę baudą, bet ir prarasti licenciją”, – pasakoja Ramunė.

Pagal įstatymus vaiko iki dvylikos metų negalima palikti vieno namuose. Jei kas nors sužinotų, kad taip elgiesi, prie namo durų tuoj pat prisistatytų vaikų teisių apsaugos tarnyba. Jei šeima pakliūva į “blogiečių” sąrašus, ji gali būti bet kada patikrinama.

Vaiko negalima palikti ne tik namuose, bet ir automobilyje. “Jei vaikas miega ant galinės sėdynės, privalai jį prižadinti ir verkiantį neštis kartu”, – sako moteris.

Įdomiausia, kad vaikai patys puikiai išmoko savo teises. Pasitaiko, kad jie ima manipuliuoti savo tėvais. Pakanka mamai ar tėčiui griežčiau savo atžalą sudrausminti, ir vaikas pareiškia, kad skųsis vaikų teisių apsaugos tarnybai. Tėvams belieka atsiprašyti.


Versija spausdinimui
Straipsnio komentarai (6)
Rekomenduok straipsnį draugams
Perspausdinti straipsnius galima tik gavus rašytinį redakcijos sutikimą.
Reklama | Kontaktai | Padaryk femina.lt pirmuoju

2005 © Femina.lt. Visos teisės saugomos
 Renginių anonsai

 Rekomenduok draugui

 Femina.lt draugai
  
friend  Geros atostogos
friend  Pažintys.tv
friend  Naujienos Online
friend  EB
friend  Gap.lt
friend  Mintys.lt
friend  Reginospalepe.com

 Reklamafemina.lt